Le Jardin Giritli Şirince Ana Sayfa

Özel günleriniz için zevk-i sefa odası
devamını oku..

devamını oku..
haberlerin devamı...

Le JArdin Giritli Restaurant Şirince

isteğe göre at safari düzenlenir

“Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa, bizim kırkınca -şirince- cennetin bir parçası olması gerekir”

Benden Selam Söyle Anadoluya -Dido Sotiroyo

Şirince, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı ve Selçuk'a 8 km. mesafede tarihi mimarisi korunmayı başarılmış turistik bir köydür.

Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

19. yüzyılda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü, 1800 haneli bir Rum kasabasıydı. 1923'te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumların ayrılmasıyla (çoğu Katerini'nin Nea Efesos köyüne yerleşmiştir), Kavala'nın Müştiyan (Moustheni) ve Somokol (Domatia) köylerinden gelen mübadillerle iskân edilmiştir. Köyün evvelce bağcılık, şarap üretimi ve zeytinciliğiğe dayalı olan ekonomisi, bir tütün bölgesinden gelen yeni sakinlerinin elinde bir süre sekteye uğramış, ancak son yıllarda artan turistik önemine paralel olarak, bu sektörler yeniden gelişmeye başlamıştır. Bağcılık ve zeytinciliğin yanı sıra, şeftali, incir, elma, ceviz yetiştirilir. 1950'li yıllarda 2000-3000 civarında iken sonradan 700'e kadar düşen köy nüfusu, 1990'lı yıllardan itibaren turizmin gelişmesiyle birlikte tekrar yükseliş eğilimi içine girmiştir. Köyde halen bazı Rum evleri pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Şirince'de imal edilen ve pazarlanan değişik şarap türleri Türkiye çapında ün kazanmıştır. Köy içinde harap durumda olan iki Rum kilisesi bulunmaktadır.Ayrıca Tarihi Mimari Yapısı Korunmaktadır.

Köyde gezinti

Köyün araç girmeyen, dar ve taş döşeli sokaklarında dolaşan turistler, bozulmamış mimari dokuyu hayranlıkla izliyor ve bol bol fotoğraf çekiyorlar. karakteristik yapıları görmek isteyenlere ev sahipleri konukseverlik gösterip evlerine buyur ediyorlar.

Son yıllarda özelilkle, türk mutfağını ve tencere yemeklerini tatmak isteyen yabancı turist aile gruplarına da sebzeli yemekler, dolmalar yapılıp, lokmalar dökülüyor.

Şirince etrafında gezi yapmak isteyenler için, selçuk tam anlamıyla tarih hazinesi. efes antik kentini gezmek için geniş vakit ayırmalısınız.

Ege ve Akdeniz'e gelen turistlerin kesinlikle uğradıkları Ören'de yılın her ayında ziyaretçilere rastlanıyor. selçuk müzesi, selçuk kalesi, isabey camii, saint jean kilisesi, yedi uyurlar mağarası, artemis tapınağı, meryem ana birbirine yakın tarihi değerler.

Şirinceye nasıl gidilir?

Şirinceye gitmek için öncelikle İzmir ilinin Selçuk ilçesine gelmeniz gerekmektedir.  Selçuk’a 8 km uzaklıkta olan Şirince’ye özel aracınızla gidecekseniz, İmir otabanından Belevi çıkışını kullanarak çıkmanız, İzmir’den Aydın yönüne doğru gelirken Selçuk’un girişinde Şirince yol ayrımını takip etmeniz gerekir. Bu yola girdikten sonra mandalina, zeytin ve üzüm kokuları arasında kıvrıla kıvrıla bir yolculuktan sonra Şirince’ye ulaşırsınız.

Özel aracınız yok ise Selçuk garajından Şirince’ye kalkan minibüsler, dolmuşlar bulunmaktadır.

Havayolu ile Şirince’ye Ulaşmak İçin;

İstanbul’ dan, Ankara’dan ya da havaalanı bulunan bir şehirden İzmir Adnan menderes havaalanına  geldiğinizde, yaklaşık bir saat sonra kendinizi şirince sokaklarını dolaşırken bulabilirsiniz. Eğer uzak yerlerden gelecekseniz, en kolay ve en rahat ulaşım yöntemi havayoludur.

Karayolu ile Şirince’ye Ulaşmak İçin;

Çeşitli illerden gelen KUŞADASI otobüsleriyle de Selçuk’a ulaşabilirsiniz. Kendi Özel aracınızla geliş yönünüze bağlı olarak öncelikle İzmir ya da AYDIN’a ulaşıp oradan Selçuk’a gelmeniz gerekmektedir.

İstanbul’dan gelecekler, Çamlıca gişelerden Bayramoğlu sapağına kadar otoyolu kullananlar önce Eskihisar İskelesi’ne, dolunca kalkan ve yaklaşık 40 dadika süren bir yolculukla Topçular-Yalova yoluna çıkabiliyorlar. Tek ve çift şeritleri belli olmayan yolun, kazaya davet çıkaran noktaları da var. Yalova rampasından Bursa çevre yolu ve 30 km. çıkışına kadar tek yön çalışmaları devam ediyor. Balıkesir çevre yolu ve 3 milyon lira ödenerek geçilen Aydın otoyolu ise bir harika. Bu yol 12 km. sonra sona eriyor ve artık Selçuk’a girmiş bulunuyorsunuz. Girişteki benzin istasyonunun karşısından 8 km’lik rampa ve bir kaç viraj sonrası Şirince köyüne ulaşıyorsunuz.

Denizyolu ile Şirince’ye Ulaşmak İçin;

Deniz yolu ile önce İzmir’ e ya da Kuşadası’ na daha sonra oradan karayolu ile Selçuk ve Şirince’ye ulaşabilirsiniz.

Demiryolu ile Şirince’ye Ulaşım;

Çeşitli yerlerden Selçuk Tren garına seferler bulunmaktadır.  http://www.tcdd.gov.tr/yolcu/anahattrenleri.htm adresinden tren seferleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 892 60 06

 

ŞİRİNCEYE YAKIN GÜNÜBİRLİK GEZİLEBİLECEK MESAFE UZAKLIKLAR

Şirince'den Pamukkale 215 km. (3 saat)

Şirince'den Selçuk 7 km. (10dk.)

Şirince'den Tire 50 km. (1/2 saat)

Şirince'den Kuşadasi 15 km. (30dk.)

Şirince'den Klaros 15 km. (25 dk.)

Şirince'den tren İstasyonu Müzesi 15 km. (25 dk.)

Şirince'den Dilek Yarımadası Milli Parkı (Kalamaki Milli Parkı) 35 km. (40 dk.)

Şirince'den Kuşadasi 13 km. (25 dk.)

Şirince'den Ödemiş 80 km. (1 saat)

Şirince'den Ödemiş Kayak Merkezi 80 km. (1 saat)

Şirince'den Adnan Menderes Havalimanı 55 km. (45 dk.)

Şirince'den Milet 50 km (1 saat)

Şirince'den Efes 9 km. (15dk.)

Şirince'den Meryem Ana Evi 10 km. (15dk.)

Şirince'den Efes Plajı (Pamucak) 10 km. (20dk.)

Şirince'den Aphrodisias 130 km. (2 saat)

Şirince'den Bergama 180 km. (3 saat)

Şirince'den Bodrum 205 km. (2-3/4 saat)

Şirince'den İstanbul: 690 km. (10 saat) ( Bandırma feribotu ile 6,5 saat)

Şirince'den Marmaris: 240 km. (4 saat)

Şirince'den Milas: 120 km. (2 saat)


 

English